Board of Directors / Key Executives

Board of Directors

HANS HUGH MILLER
Chairman; Independent and Non-Executive
B.A. ECONOMICS

Mr Hans Hugh Miller was appointed a Director and the Chairman of the Board of Directors on 3 January 2005 and 20 April 2005 respectively. He was last re-appointed on 25 April 2018. He is the Chairman of the Audit and Risk Committee and a member of the Nominating Committee and the Remuneration Committee of the Company. He was also a member of the Divestment and Investment Committee, before it was dissolved on 27 July 2017.

Mr Miller holds a BA degree in economics, Carleton College (Minnesota, USA). He is a member of the board and the finance committee of The American Friends of the Louvre (NY, USA); a member of the board, finance and investment committees of The Mark Twain House (CT, USA) and a member of the board, chair of the governance committee and a member of the executive committee of Nod Road Preservation Inc (CT, USA).

He is a former trustee of the US investment group, Buffalo Funds, and a member of its audit and nominating committees. From 2009 until the sale of the company in 2015, Mr Miller was a director of publicly traded, Protective Life Corporation in the USA, and a member of that company’s audit, finance and risk committee. He is also a former board and audit committee member of publicly traded Tawa PLC in the UK. Mr Miller was formerly Managing Director and Senior Advisor with the investment bank of Bank of America in New York City. Previously he was President and CEO of The Hartford International Financial Services Group, LLC (CT, USA), and Senior Vice President of The Hartford Financial Services Group, Inc, for Planning, Development and Investor Relations. He is a fellow of the Institute of Directors (UK) and a past fellow of the National Association of Corporate Directors (USA). Among other industry and board roles, Mr Miller was formerly active in leadership roles with several industry associations and active with other non-profit organisations working in the areas of youth development, social justice and historic preservation.
ONG CHOO ENG
Group Managing Director; Non-Independent
M. SC. (ENG.), M.I.E.S.

Mr Ong Choo Eng was appointed a Director on 15 June 1982 and has served as Group Managing Director since 10 February 1989. Mr Ong was last re-appointed on 24 April 2015 (pursuant to the now defunct Section 153(6) of the Companies Act, which required directors over the age of 70 to be re-appointed annually).

Under the provisions of the Company’s Constitution, Mr Ong, being the Group Managing Director, is not subject to rotation and re-election at the Company’s Annual General Meetings. However, in accordance with Rule 720(5) of the Listing Manual of the Singapore Exchange Securities Trading Limited (“SGX-ST”), all Directors must submit themselves for re-nomination and re-appointment at least once every 3 years. Based on the Transitional Practice Note 3 issued by the SGX-ST in November 2018, Mr Ong has up to 31 December 2021 (i.e. by April 2021 being the deadline for the Company to hold its Annual General Meeting for FY2020) to comply with the said Rule 720(5) of the Listing Manual of the SGX-ST.

Mr Ong obtained a Bachelor of Science (Honours) Degree in Civil Engineering and a Master of Science Degree in Advanced Structural Engineering from Queen Mary College, University of London in 1966. He was elected a Fellow of Queen Mary College, University of London in 1990. Mr Ong is a member of The Institution of Engineers (Singapore).

Mr Ong was formerly a director of MTQ Corporation Limited from September 1997 to October 2016 and a director of Singapore Reinsurance Corporation Limited from June 2002 to December 2015.
ONG MUI ENG
Executive Director; Non-Independent

Mr Ong Mui Eng was appointed a Director on 1 February 1983. Mr Ong was last re-appointed on 27 April 2017.

Mr Ong is overseeing the finance and administration matters of the Group. Prior to joining the Company, he was a Regional Officer in The Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited.
ONG HIAN ENG (DR)
Non-Executive Director; Non-Independent
B. SC., D.I.C., PH. D., C. ENG., F.I. CHEM.E.

Dr Ong Hian Eng was appointed a Director on 24 February 1981. He was last re-elected on 27 April 2016.

Dr Ong Hian Eng was appointed a Director on 24 February 1981. Dr Ong was last re-appointed on 27 April 2016. He will be subject to retirement and will be seeking re-election at the forthcoming Annual General Meeting of the Company scheduled to be held on 24 April 2019. Additional information on Dr Ong as required to be furnished pursuant to Rule 720(6) of the Listing Manual of the SGX-ST is found on pages 24 to 27 of Annual Report 2018.

Dr Ong is a CEO and Executive Director of AsiaPhos Limited, a public listed company listed in Singapore. He graduated with an Upper Second Class Degree in Chemical Engineering from the University of Surrey in 1969 and completed Doctor of Philosophy (PhD) as a Biochemical Engineer at the Imperial College, London in 1972. He is a Corporate Member in the class of fellows of The Institution of Chemical Engineers, London since November 1986 and was a member of the Trade Development Board from January 1995 to December 1996.

He is also a member of the Singapore Sichuan Trade & Investment Committee and honorary council member of the Singapore Chinese Chamber of Commerce & Industry.
GUAN MENG KUAN
Non-Executive Director; Non-Independent
B. SC. (ENG.), M.I.E.S., M.I.E.M.

Mr Guan Meng Kuan was appointed a Director on 1 February 1983. Mr Guan was last re-appointed on 27 April 2017. He is a member of the Nominating Committee and the Remuneration Committee of the Company.

Mr Guan was the Managing Director of Singapore Piling & Civil Engineering Private Limited (“SPACE”) from November 1971 to December 1999, after which, he has remained as a Director and acted as a consultant to SPACE until this wholly-owned subsidiary of the Company was disposed of on 2 July 2001. Prior to this, he held several head posts of Executive Engineer, Deputy Director and Acting Director of Development Division of Jurong Town Corporation.

Mr Guan holds a Bachelor of Science (Engineering) from the University of London, and is a member of the Institution of Engineers (Singapore) and Institution of Engineers (Malaysia).
ONG WUI LENG, LINDA
Non-Executive Director; Independent
BSc (Economics) in Management Studies (HONS)
Master of Practising Accounting

Ms Ong Wui Leng, Linda was appointed a Director on 19 April 2013. She was last re-appointed on 25 April 2018. She is the Chairman of the Nominating Committee and a member of the Audit and Risk Committee of the Company. She was also a member of the Divestment and Investment Committee before it was dissolved on 27 July 2017.

Ms Ong also sits on the board of SiS International Holdings Limited, a company listed on The Stock Exchange of Hong Kong Limited and is the chairperson of the Audit Committee and the Remuneration Committee and a member of the Nomination Committee. She is appointed to the board of QAF Limited in January 2017 and chairs the Audit and Risk Committee. Ms Ong is also a member of the Nominating Committee of QAF Limited.

She is a director of BlackInk Corporate Partners Pte Ltd, having spent more than 10 years in corporate banking. She also has many years of experience in corporate finance and management.

Ms Ong graduated from the University of London, United Kingdom with a Bachelor of Science (Economics) in Management Studies in 1990 and has since completed her Master of Practising Accounting from the Monash University, Australia.
HUANG YUAN CHIANG
Non-Executive Director; Independent
Bachelor of Economics (B.Ec)
Bachelor of Laws (LL.B)

Mr Huang was appointed a Director on 19 April 2013. Mr Huang was last re-appointed on 27 April 2016. He will be subject to retirement and will be seeking re-election at the forthcoming Annual General Meeting of the Company scheduled to be held on 24 April 2019. Additional information on Mr Huang as required to be furnished pursuant to Rule 720(6) of the Listing Manual of the SGXST is found on pages 24 to 27 of Annual Report 2018.

Mr Huang is the Chairman of the Remuneration Committee and a member of the Audit and Risk Committee of the Company. He was also the Chairman of the Divestment and Investment Committee before it was dissolved on 27 July 2017.

Mr Huang is also an independent director of MTQ Corporation Limited and Asia Commercial Bank (Vietnam).

Mr Huang is a lawyer by training and was an investment banker by vocation. During his banking career he held senior managerial positions with various banking institutions including HSBC, Bankers Trust and Deutsche Bank.

His areas of specialisation were in mergers and acquisitions and equity capital markets.

Mr Huang has degrees in Economics and Laws.

Key Executives

CHEN CHEE KIEW (MRS)
General Manager
Singapore Warehouse Company (Private) Ltd

Mrs Chen Chee Kiew joined Singapore Warehouse Company (Private) Ltd. (“SWC”) as an Executive in April 1977. In 1983, she was promoted to Business Development Manager, to be in charge of leasing, marketing and managing the whole warehouse for SWC. In 1989, she was promoted to General Manager and is responsible for leasing/marketing and management of residential and commercial properties in SWC. In addition, she assists the Group Managing Director in management of funds.

Mrs Chen graduated with a Bachelor of Social Science (Honours) from the University of Singapore in 1975. She also holds a Diploma in Marketing Management.
ONG ENG YAW
Senior Vice President, Real Estate
Singapore Warehouse Company (Private) Ltd.

Mr Ong Eng Yaw joined the Company as Manager for Investments on 1 August 2008. He is responsible for the Group’s business development and investment activities. Prior to joining the Company, he has worked in OCBC Bank, Vickers Ballas, DBS Bank, CIMB Group and Parkway Life Real Estate Investment Trust. Mr Ong’s career has been in corporate finance and in real estate investment and management in Singapore and the UK. Mr Ong is also an independent director and is the Chairman of the Nominating Committee and a member of the Audit Committee, Remuneration Committee, Executive and Investment Committee of Singapore Reinsurance Corporation Limited. Mr Ong is also an independent director and is a member of the Remuneration Committee of MTQ Corporation Limited.

Mr Ong graduated with a Bachelor of Laws (second class upper division) from University College London, an MSc (Investment Management) from Cass Business School and an MBA from INSEAD.
ONG ENG LOKE
Senior Vice President, Fund Management
Hwa Hong Edible Oil Industries Pte. Ltd.

Mr Ong Eng Loke joined the Company in August 2004 as manager for business development. Prior to the appointment, he was a fund manager in Tokio Marine Asset Management International Pte Ltd, UOB Asset Management and OUB Asset Management. He is currently responsible for investment opportunities in Asia particularly in the North Asian region of China, Hong Kong and Korea.

Mr Ong graduated with a BComm and Honours BSc (Distinction) in Finance, Actuarial Science and Statistics from the University of Toronto, Canada, and a Master of Arts in Statistics at the York University, Canada, and a Master of Social Science in Applied Economics at the National University of Singapore.
LEE SOO WEI
Chief Financial Officer
Hwa Hong Corporation Limited

Ms Lee Soo Wei joined the Company as Chief Financial Officer on 16 July 2012. She oversees the financial management of the Group, which covers accounting, tax, financial control and reporting.

Ms Lee is a non-practising member of the Institute of Singapore Chartered Accountants.

Prior to joining the Group, Ms Lee was a senior audit manager in one of the big four accounting firms in Singapore, where she was involved in various audit and special engagements of local and multi-national companies in various industries.